2019 DOÇ. DR MUSTAFA AKSOY ARMAĞANI İÇİN MAKALE KABÜLÜ BAŞLAMIŞTIR…

DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY ARMAĞANI

1959 yılında Kadirli’de doğan Doç. Dr. Mustafa Aksoy, Lisansını Fırat Üniversitesi, Fen-Ede. Fak. Sosyoloji bölümünde, Yüksek Lisansını ve Doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çalışmalarını “uygulamalı sosyoloji”, “kültür sosyolojisi, “tarih sosyolojisi” alanında yoğunlaştıran Aksoy, dünyanın pek çok ülkesinde saha çalışmaları gerçekleştirmiştir.
Aksoy, Türkiye (özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da) dışında, Türkiye -özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi-, İran, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Çin, Moğolistan, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, ABD, Irak’ta yani toplam 19 ülkede saha araştırması yapmıştır.Bunlara ilave olarak Gagauzya, Kırım, Nahçıvan, Karakalpakistan, Samara Oblastı, Başkurdistan, Tataristan, Çuvaşistan, Mari El, Kirov Oblastı, Komi, Hakasya, Tuva, Udmurt, Perm Krayı, Yekaterinburg Oblastı, Tümen Oblastı, Hanti-Mansi, Omsk Oblastı, Novosibirsk Oblastı, Altay Krayı, Gorno Altay, Doğu Türkistan, Arizona, California, Washington ve Alaska, Kuzey Irak ve Kerkük gibi 27 özerk bölgede araştırmalar yaptı.
Çok sayıda ortak yazarlı kitap, kitap bölümü, ulusal ve uluslararası makale sahibi olan Aksoy, Doğu Anadolu Kültürü Üzerine Bir İnceleme, Kültür Sosyolojisi Açısından Nevruz Kavramı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Terör Nedeniyle Göç Eden Ailelerin Sorunları, Sosyal Bilimler ve Sosyoloji, Avşar Kültür Coğrafyası ve Halk Kültürü, Bilimin Mabedinde Yöntem Meselesi, Tarihin Sessiz Dili Damgalar, Sungurlar Bir Aile Tarihi Araştırması adlı kitapların da yazarıdır.
Damgalar, halı, kilimler, mezar taşları konularında dünyadaki önemli isimler arasında kabul edilen Aksoy Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden ötürü ödüller almış bir bilim insanıdır. “Uluslararası Anadolu Sosyal Bilimler Dergisi”, 2019 yılında 3. Cilt, 1. Sayısını sosyolog Doç. Dr. Mustafa AKSOY ARMAĞANI olarak çıkartacaktır.
Dergiye yollanacak makalelerin http://dergipark.gov.tr/ulasbid adresinden sisteme yüklenmesi gerekmekte olup olabildiğince Aksoy hakkında veya onun çalışmalarına paralel yazılması tercih edilmektedir. Makalelerin dergiye yollanma tarihi 25.11.2018’da başlayacak ve 25.04.2019’da sona erecektir. Hakem değerlendirmesinden geçen makaleler 2019 yılında yayımlanacaktır.

Sorularınız için dryusufarslan@gmail.com adresine mail yollayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*