KARAKEDİ, 26. SAYISIYLA “İNSANLARI AŞK’A ÇAĞIRAN ŞEHİR: KONYA’DAN” OKURLARINA SEVGİ GÖNDERİYOR…

SUNUŞ
Şöyle, canınız mı sıkıldı hafta sonunda? Biraz başınızı alıp kafanızı dinlemek mi istiyorsunuz? Yoksa Mevlana’nın dergâhında ney sesinde ruhunuzu “aşk” a teslim edip gözlerinizi semaya duran semazenlere teslim etmek mi istiyorsunuz? O zaman hoş geldiniz Konya’ya. Karakedi dergisinin bu ayki nöbeti tarafıma tebliğ edildiğinde içsel bir mutluluk sardı önce beni. Doğduğum topraklardan her gün takipçisi ve okuyanı giderek artan Karakedi’mizin sesi olmak bana gurur verdi. Titizce çalışmak lazımdı, en güzel öyküleri, şiirleri, deneme yazılarını ve makaleleri seçmek de öyle kolay olmadı doğrusu. Zira bu sayı insanları “Aşk” a çağıran bir yerden çıkıyordu. Her cümlede aşkı, her dizede Konya’yı göreceksiniz.
“Sevgide güneş gibi ol,
dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol,
tevazuda toprak gibi ol,
öfkede ölü gibi ol,
her ne olursan ol,
ya olduğun gibi görün
ya göründüğün gibi ol” diyen Mevlana’nın asırlarca önce verdiği öğütler
“Gel, gel, ne olursan ol yine gel.
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel.
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir.
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel “ sözleriyle tüm insanlığa kucağını açmıştır.
Bu kucak yıllarca Aşık Şem’i, Hulusi Baba, Seyrari, Koraçor, Aşık Mehmet, Haki Baba, İsmilli Tarihi, Aşık Mehmet Yakıcı ve daha nicesinin sazında söz olup çağlar atlamıştır. Gönlümüzün bam teline dokunan bu ozanların yazdıkları her dize bizlere de birer ” tembih” olmuştur. Onların izinden gidebilirsek ne mutlu bizlere…
Bu sayıda ne mi olacak peki? Birbirinden güzel şiirler, öyküler, deneme ve inceleme yazıları tabiki. Sizin yerinizde olsam evimin en güzel köşesinde, elimdeki çay ya da kahveyle yavaş yavaş okumaya başlardım Karakedi’yi.
Bu sayıda on üç yaşında küçük bir şair adayının şiirine de yer vermek istedim. Seninle gurur duyuyor, teşekkürlerimi sunuyorum canım kızım Elif Eylül Güler.
Bu vesileyle mürekkebimiz kurumasın ki sizlere yeni coğrafyalardan yeni şiirler/ öyküler yazabilelim. Edebiyatla kalmanız dileğiyle… 18.03.2019
Oktay GÜLER/KONYA

KARAKEdi 26.sayı-dönüştürüldü

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*