“ÖMÜR AKKOR İLE LEZZET SEYAHATNAMESİ 3″E İKİ ÖDÜL BİRDEN!

“YILIN EN İYİ GASTRONOMİ KİTABI” VE “GASTRONOMİ EMEK ÖDÜLÜ”
Dünya Kitap’ın yirmi yedinci geleneksel “Yılın En İyileri” ödülleri belli oldu.
Dünya Kitap Dergisi tarafından, 1993’ten bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nde “Yılın En İyileri” belirlendi.
Yılın en iyi kitaplarının ödüllendirildiği gecede, Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi 3 “Yılın Gastronomi Kitabı” ödülüne, Ömür Akkor ise Komili Lezzet Seyahatnamesi serisi ile Türk gastronomisinin gelişmesine yaptığı katkılarla “Gastronomi Emek Ödülü”ne layık görüldü. Bu ödülün kazanılmasında Komili’ nin gastronomi’ye verdiği değer, destek ve kitabın herkesin erişimine açık olmasının önemi vurgulandı.
Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi 3, Anadolu’nun bin yıllık yemek geleneğine ışık tutuyor
Komili Lezzet Seyahatnamesi 3, başarılı şef Ömür Akkor’ un Doğu seyahatinin izlerini taşıyor. Bir yemek kitabından çok daha fazlası olan bu kitap, gerçek bir yol haritası sunuyor.
Hem Komili hem de Türk gastronomisi için önemli bir eser konumunda olan Komili Lezzet Seyahatnamesi, ülkemizin zengin mutfak kültürünü gözler önüne seriyor, unutulmaya yüz tutan lezzetleri hatırlatırken hiç bilinmeyenleri de ortaya çıkarıyor.

Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi 3 Künye:
Yazan: M. Ömür Akkor
Kitabı destekleyen: Komili – BUNGE
Baskı: Oluşur Basım Hizmetleri
Metin redaksiyon: Zeynep Deniz Metin
Fotoğraflar: Hasan Uçar / Mahir Baki/ Mehmet Can Alkaş/ Melek Kaya / M. Ömür Akkor / Mutat Bakmaz / Murat İbranoğlu / Ruken Sönmez / Semih Ural / Uğur Bulut / Veysel Erbin / Veysel Kaya / Yasin Çetin / Zihni Güler
Tasarım: Haluk Sönmezer
İletişim Ajansı: Senem Çapa Marketing Communications

M. Ömür Akkor Kimdir?

Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Halen ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümüne devam etmektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde Anadolu Mutfak Tarihi, Osmanlı Mutfağı ve Türk Mutfak Tarihi dersleri vermektedir. Türk mutfağı üzerine seyahatler yapan Akkor’un 19 kitabı, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 250’ye yakın makalesi bulunmaktadır. Türkiye’de antik kazılarda görevli ilk ve tek mutfak şefi olan Ömür Akkor, televizyon programlarının yanı sıra yemek kültürü ve seyahat üzerine yazdığı yazılarla lezzet tutkunlarıyla buluşmaktadır.

Komili Hakkında:
Türkiye’nin en köklü markalarından biri olan Komili, 1878’de Midilli’nin Komi Köyü’nde başlayan yolculuğuna 1923’den bu yana Anadolu topraklarında devam ediyor. 2017 yılında Bunge Gıda bünyesine giren Komili, zeytinyağı sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Zeytinyağını başta Ayvalık ve Körfez Bölgesi’nin olmak üzere Ege’nin en iyi zeytinlerinden elde eden Komili, uzun yıllara dayanan deneyimi, bilgi birikimi ve uzmanlığının yanı sıra üretim teknolojisi, tüketicilerin tercihleri doğrultusunda belirlediği çeşitleri ve hassas kalite kriterleri ile ürettiği zeytinyağını tüketicileriyle buluşturuyor. Komili ayrıca zeytinyağının bilinirliğinin artırılması, üreticinin bilinçlendirilmesi, verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketimin yükseltilmesi için de çalışmalar yapıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*