THE MARMARA PERA, BEGÜM GÜCÜK’Ü AĞIRLIYOR

Begüm Gücük resim sergisi The Marmara Pera’da sanatseverlerle buluşuyor. The Marmara Grubu, “Pera’da Sanat” başlığıyla düzenlediği etkinliklerini sürdürüyor. Bugüne dek pek çok seçkin sanat etkinliğine ev sahipliği yapan The Marmara Grubu şimdi de Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük’ün kişisel resim sergisine kapılarını açıyor.
Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük, sanatın kavramsal anlatısına yönelik çalışmalarıyla dikkatleri çekiyor. Sanatçı, ölümden sonra yaşam anlamına gelen Basu Badel Mevt resim sergisi için “Benim bitmeyen aşkım” diyor.
Basu Badel Mevt resim sergisi 28 Kasım – 12 Aralık tarihleri arasında The Marmara Pera Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

The Marmara, uzun süredir ‘Pera’da Sanat’ başlığı altında seçkin sanat etkinlikleri düzenliyor. ‘Pera’da Sanat’ın Kasım ayındaki konuğu, sanatın kavramsal anlatısına yönelik resimleriyle dikkat çeken Doğuş Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük oluyor.
Basu Badel Mevt isimli kişisel resim sergisi, The Marmara Grubu’nun desteğiyle 28 Kasım – 12 Aralık tarihleri arasında The Marmara Pera Sergi Salonu’nda sanatseverlerin ziyaretine açılıyor.
Begüm Gücük’ün 13’üncü sergisi olan Basu Badel Mevt sergisinde 20 resim, bir video art enstelasyon ve bir müzik kompozisyonu yer alıyor.

Sanatçı resimlerinde ebru sanatı, rapidografi (iğneli mürekkep), akrilik, kara kalem, serigrafi (ipek baskı) olmak üzere 5 farklı teknik kullanıyor.
Begüm Gücük, Basu Badel Mevt sergisi için “Hayat bir serüvendir. Bir nehir gibi akar ve bizi de peşinden sürükler. Ama bir gün serüvenimizin biteceğini de biliriz. Bu kısacık yolculuğa bir anlam yüklemek için çabalarız. Hayatı anlamlı kılan sır ise aşktır. Yaşamda ve ölümde; bilincin tam varlığını sürdürebilmesi muhakkak ki bir aşkla mümkündür ve bu bilincin yitirilmemesi için mutlak bir aşka ihtiyaç duyar.” diyor.
Sanatçı, Basu Badel Mevt sergisinin en temel konusunun aşk olduğunu şöyle vurguluyor: “Basu Badel Mevt, ölümsüz bir aşk şarkısının nakaratıdır aslında. Aşksa bir yolculuk ve biz bu yolculukta kayboluruz, kaybederiz. Aşkla ölür ve yeniden doğarız. Yeniden doğduğumuzda aynı şarkıyı sayıklamaya devam ederiz.”
Sergide, Begüm Gücük’ün rüyalarından, unuttuğu şarkılardan, yarıda kalmış yolculuklarından, ezberindeki aşklardan arta kalanlara dair izler yer alıyor. Sanatçı bu konuda şu cümleleri kuruyor: “Unutmaya çalıştığım, sildiğim, yırtıp attığım, kendime itiraf etmeye korktuğum bir hayatın yeniden dile gelişi. Basu Badel Mevt, öldürdüğüm her şeyin yeniden dirilişidir.”

Begüm Gücük Hakkında:

Berlin doğumlu olan Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük, lisans eğitimine görsel iletişimde başladı. Daha sonra grafik tasarım ve reklamcılık alanında akademik çalışmalarına devam etti. Poster sanat ve tasarım alanında doktorasını tamamlayan Begüm Gücük, sonra sanatının kavramsal anlatısına yönelik çalışmalar yaptı. Uzmanlık ve ilgisini, resimlerinin her biri için rapidografi, akrilik ve serigrafiye kadar çeşitli yöntem ve teknikleri bir arada kullanarak değiştirdi.
Resmin yanı sıra ulusal ve uluslararası reklam ajansları için Sanat Yönetmeni ve Yaratıcı Direktör olarak çeşitli çalışmalar yapan Gücük, halen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
2017 yılında açtığı ‘Babamın İşaretleri’ ile büyük yankı uyandıran Begüm Gücük, sergisi için ulusal ve uluslararası birçok yerden davet aldı, eserleri farklı yerlerde bir yıl boyunca sergilendi. Ba’su Ba’del Mevt, sanatçının 13’üncü sergisi olma özelliğini taşıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*