GÖZLERİME BAKIN ARKADAŞLAR: İSMİM RUKİYE TÜREYEN!

Sakarya Karapürçek ilçesinde kız kardeşinin yanında yaşayan Rukiye Türeyen, doğduktan 3 ay sonra geçirdiği menenjit hastalığı sonucu sol elinin işaret parmağı hariç tüm vücudunu kullanamaz hale geldi. Yüzde 98 engelli olan ve konuşmakta güçlük çeken Türeyen, sevdiklerine ve tüm insanlara hayalindekileri yazarak anlatmaya başladı. 5 çocuklu bir ailenin kızı olan Rukiye Türeyen, yıllarını maddi imkânsızlıklar içinde, tek bir odada geçirse de enerjisini kaybetmedi ve 2 yıl önce bir kitap yazmaya başladı. Türeyen, kullanabildiği tek parmakla engellilerin yaşadığı zorlukları ve pes etmedikleri sürece tüm zorlukların üzerinden gelerek hayallerine ulaşabileceklerini yazdı.
‘Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar’ isimli kitabı satışa sunuldu. Kitabın basım ücreti Fahrettin Yüksel isimli bir hayırsever tarafından karşılandı.
Tek hayalinin, kendi emeğiyle kazandığı parayla annesine şu anda kirada yaşadıkları evi alıp, ona rahat bir yaşam sağlamak olduğunu söyledi. Türeyen “benim kitabımı kitap severler alsın ki bir an evvel anneme evini alayım annemi rahat ettireyim” dedi. Anne Fatma Türeyen ise kızının kitap yazmasına hâlâ inanamadığını belirterek, “55 yaşındayım, onu bırakıp bir yere gidemiyorum, hayat zor, gençken kaldırıp koyuyordum ama yaşı ilerledikçe kaldırıp koymam da zor oluyor. Yüzde 98 engeli var, tek bir parmağı çalışıyor, bütün ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. Başaramıyorum tek başıma. Kitabı yazmak istedi, azim etti ama ben dedim ki, ‘Rukiye boş ver kızım, uğraşma. Ben olsam pes ederdim’ dedim. Ama o çok azimli, illa yapacağım der. İki yıldır uğraştı, başardı. Rukiye ve annesine destek olmak için Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar’ı alın, okuyun.
Haber: Aslı Çam

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*