Ocak sayımız yayımlanmıştır.

SUNUŞ
Faiz oranlarının düşmesi kara bulutları biraz olsun dağıttı. Umutlu bir hava oluştu. Ekonominin kötü gittiği bu dönemde umarız böyle güzel haberlerin arkası kesilmez, yenileriyle mutlu oluruz.
Demek ki isteyince oluyor.
Onunla bununla kavga etmeyince, laf olsun diye konuşmayınca, çözüm bulmak yerine gündem saptırmayınca, cek/cak ile biten cümlelerle günü kurtarmayınca sorunlar bir bir çözülüyor, vatandaş da derin bir oh çekiyor.
Geçen yıl kötü ekonomi çok can sıktı. Hayat pahalılığı, işsizlik, düşük maaşlar vatandaşın mutfağında yangın çıkardı. Ekonomi, sadece insanların değil, ülkenin de geleceğini belirliyor. Tozpembe konuşmalar yapmazsak, hayal kurdurmak yerine gerçeklere dönersek elbirliğiyle ekonomide 2010 yılındaki gönençli zamanları yakalarız.
Eğitim sadece çocukların değil, ailelerin de ülkemizin de geleceği. Pür dikkat olmamız gerekir. Eğitim sorunlarını halının altına süpürmeyi bırakırsak, ülkeye hiçbir faydası olmayan “kendimiz gibi bir nesil yaratacağız” takıntısından vazgeçersek önümüzde hiç bir engel kalmaz.
Hak, adalet, ifade hürriyeti olmazsa olmaz. Didişilecek en son konu bunlar. Bu konularda cek-cak ile biten konuşmalar yapmazsak, hoşumuza gitmeyen kişi ve görüşlere dava açmazsak, fikrini beğenmediğimiz yazarı, çizeri, gazeteciyi ifadeye çağırmazsak 2004 yılındaki olağanüstü havayı yakalarız.
Liyakat hem vatandaş için hem de ülkemiz için çok ama çok önemli bir konu. Sürekli mağdurlar yaratan mülakat sistemini savunmak gençlerin, ailelerin, ülkemizin yararına değil. Mülakatların yarattığı mağduriyetleri görmezden gelmeyi bırakırsak, “Bizim partiden olana iş de var aş da var” ayrımcılığını terk edersek, Ecevit dönemindeki gibi liyakatli olan işe girer. Gençler de aileler de derin bir oh çeker.
En azından bunların bir kaçını halledebilirsek, sıra diğerlerine de gelir. Kalan sorunların çözüleceğine dair toplumda olumlu bir algı oluşur.
Hata yapılmaz mı? Elbette hata yapılır. Fakat hatayı çok sürdürmeden, hızlı şekilde telafi yoluna gidersek bıraktığı hasarı azaltmış oluruz.
Didişen değil işini yapan, seyreden değil, üretim yapan zarafet sahibi bir toplum olalım artık. İnsanımız da ülkemizde bunu hak ediyor.
36. sayıya kadar hoşça kalın.
Herkese iyi seneler.

SAYIDAKİLER
Gülçin Yağmur AKBULUT
Faik KUMRU
Hamiyet KOPARTAN
Binnaz Deniz YILDIZ
Mehmet Şirin AYDEMİR
Senanur YILMAZ
Süheyla Altınkaya TURAN
A.Baki DEMİRTOSUN
Emre AVŞAR
İkram GÜNEŞ
Nilüfer UÇAR
Esra YEŞİLDERE
Oktay GÜLER
Emre KÜÇÜKOĞLU
Cemal KARSAVRAN
R. Tuğrul OĞULATA
Selvi YILDIRIM
Hızır İrfan ÖNDER
Gülnar FERRUHKIZI
M. Mustafa DEMİR
Ümmühan GÜLSÜM
Oyhan Hasan BILDIRKİ
Bahattin GEMİCİ
Hüseyin OPRUKLU
Adem ARSLAN
Muhsin ÇELİK
Ayşenur AKIN
KARAKEDİ 35-dönüştürüldü

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*