OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ BAŞVURULARI….

HAYATI
1915’te Toroslar’ın kuzeye bakan yamaçlarında, Meyre köyünde doğdu, 30 Ekim 1994 tarihinde Ankara’da vefat etti.

İstanbul’da Davutpaşa Ortaokulu’nu ve Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okurken başladığı öğretmenliği 1969’da sağlık nedeni ile emekliye ayrılıncaya dek sürdürdü. Mardin, Akhisar, Eskişehir, Amasya, Konya ortaokul ve liselerinde öğretmen ve yönetici olarak çalıştı. Edebiyatçılar Derneği onur üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi idi.

Şairliği, halk kültürü araştırmacılığı ve öğretmenliği kişiliğinde birbirinden ayrılmaz ögeler olarak yer alan Oğuz Tansel Varlık, Yelken, Aydınlık, Yeditepe, Kaynak, Dost, Güney, Türk Sanatı, Kıyı, Türk Dili dergilerinde yayımladığı şiir ve yazılarıyla tanındı. Masallar derledi. Typen Türkischer Volksmarchen (Türk Masal Tipleri Kataloğu) ‘na en çok katkıyı yapan araştırmacı oldu. Ölçülü uyaklı ilk şiirleri 1937’de Servetifünun’da ve Varlık dergisinde, ilk yazıları Halk Bilgisi Haberleri’nde yayınlandı 1940’dan sonra serbest şiire geçtiği görüldü. Toplumsal gerçekçi çizgide sevgi, kardeşlik, özgürlük, barış, eşitlik temalarını işlediği şiirlerinde yalın bir söyleyişe ulaştı. 1940 kuşağının toplumcu gerçekçi şairleri arasında yer alan Oğuz Tansel’in lirik ve kendine özgü bir şiiri vardır. Yapıtları, İngiliz, Fransız, Alman, Danimarka ve Kore dillerine çevrildi. Bestelenen şiirleri ‘Salkım Söğüt’ adlı yoğunçalarda seslendirildi. Ölümünün birinci yıldönümünde dostları, anısına, Üç Kanatlı Masal Kuşu: Oğuz Tansel başlıklı kitabı çıkardılar.

Eserleri

Savrulmayı Bekleyen Harman (şiirler, 1953)
Gözünü Sevdiğim (şiirler, 1962)
Sarıkız Yolu (şiirler, 1986)
Dağı Öpmeler (şiirler, 1999)
Bektaşi Dedikleri (şiirler, Metin Eloğlu ile birlikte, 1970)
Altı Kardeşler (masallar, 1959)
Yedi Devler (masallar, 1962)
Üç Kızlar (masallar, 1963)
Mavi Gelin (masallar, 1966)
Al’lı ile Fırfırı (masallar, iki cilt, 1976)
Konuşan Balıkla Yalnız Kız (masallar, 1985)
Çobanla Bey Kızı (masallar, 1985)

OĞUZ TANSEL 2019 ŞİİR ÖDÜLÜ

Üç Kanatlı Masal Kuşu OĞUZ TANSEL Öz Türkçe ’ye olan tutku düzeyindeki sevgisiyle görkemli bir şiir dili yaratmıştır. Kemal Özer’in “sanatsal ve siyasal kuşatmalar altındaki 1940 kuşağının ortak söyleyişler, ortak içerikler taşıyan ozanları arasında, söz konusu genel görünümün dışına en çok çıkanlardan biri “olarak gördüğü OĞUZ TANSEL 1940 kuşağının lirik ve özgün sesidir. Salâh Birsel’in tanımıyla: “doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” OĞUZ TANSEL’i anılarda yaşatmak, kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla, OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ verilecektir.

Ödüle katılım koşulları:

Ödül 2019 yılında şiir alanında bir yapıta verilecektir.
Ödüle aday yapıtın 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası/kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir.
Ödüle son başvuru tarihi 31.12.2018’dir. (Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)
Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri dışında tüm katılımcılara açıktır.
Ödül tek yapıta verilecektir.
Yapıt daha önce yayımlanmış ise 7 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kâğıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 7 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo/posta ile gönderilecektir.
Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır.
Ödül tutarı 2 000 TL olarak belirlenmiştir.
Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.
Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.
Ödül töreni 17 Nisan 2019 (Çarşamba)’da Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacaktır.
Seçici kurul Eray Canberk, Ergül Çetin, Haydar Ergülen Prof. Dr. Cevat Geray, , İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşmaktadır.
Başvurular şu adrese yapılacaktır: OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜL KURULU, Folklor/Edebiyat Dergisi, Konur Sokak 36/13, Kızılay, 06650 Ankara

Ayrıntılı bilgi için: www.Oguztansel.org.tr

folkloredebiyat@gmail.com odultansel@gmail.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*