Uluslararası Anadolu Sosyal Bilimler Dergisi “Doç. Dr. Mustafa Aksoy Armağan Sayısı” Yayımlanmıştır.

SUNUŞ YAZISI
Pek çok ülkede saha çalışmaları gerçekleştirmiş, damgalar, halı, kilimler, mezar taşları konularında dünyadaki önemli isimler arasında kabul edilen Mustafa Aksoy, Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden ötürü ödüller almış bir bilim insanıdır. Fakat bu bilim insanımızın doğru düzgün kıymetini bildiğimizi düşünmüyorum. Bunun sebebi bizim toplumun yaşayana değil ölene kıymet vermesidir. Kendi münevverine hak ettiği değeri yaşarken vermeyen bizler, öldükten sonra yere göğe sığdıramaz, ne büyük insandı der, methiye düzeriz. Atalarımız boşuna “kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur” dememiş. Maalesef toplumumuzun 3 te 2’si yanıbaşındakinin değerli olduğunun farkına ancak öldükten sonra varabiliyor. Yaşarken kıymetini bilemedik diyor, pişman oluyoruz. O zamanda çok geç kalmış oluyoruz. Geç kalınmış pişmanlıklar da hiç kimseye bir yarar getirmiyor. Yitirdikten sonra kıymetini anladığımız yüzlerce yazar, şair, sanatçı, filozof, bilim insanı var. Örneğin Fuat Sezgin hayattayken soruşturmalar geçirmiş, üniversiteden kovulmuş, ismi yasaklılar listesine girmiş, öldükten sonraysa bütün üniversiteler O’nun ne kadar kıymetli bir bilim insanı olduğunu kanıtlamak için yarışa girmiştir. Yaşarken ismini dahi duymayanlar birden bire O’nun adına kongreler düzenlemiş, özel sayılar yayımlamış, kütüphaneye ismini vermek için adeta seferberlik ilan etmişlerdir. Hatta çıkarılan genelgeyle 2019 yılı Fuat Sezgin Yılı ilan edilmiştir. Yaşarken hakkını vermediğimiz Mustafa İnan için de ancak ölümünden sonra Oğuz Atay’a “Bir Bilim Adamının Romanı” nı yazmasını isteyerek yaşadığımız pişmanlığı telafi etmeye çalışmışız. Sabahattin Ali’yi, Nazım Hikmet’i, Mehmet Akif’i, Necip Fazıl’ı bir yaşarken düşürdüğümüz durumları bir de öldükten sonra nasıl fenomen yaptığımızı hatırladığımızda hepimiz “bu insanları niye bu konuma düşürdük” diyoruz.
İnsan öldükten sonra sabah ezanından akşam ezanına kadar 82 milyon onun ne kadar kıymetli, yeri doldurulamaz bir münevver olduğunu anlatıp dursanız ne fayda? Varlığında kıymetli olduğuna ilişkin bir söz etmemişseniz yokluğunda methiyeler düzünce ne yararı olur ki? Mühim olan etrafına bakıp kıymetli gördüklerine ne yapacaksam o yaşarken yapmaya çalışmaktır. Bu yüzden yöneticisi olduğum “Uluslararası Anadolu Sosyal Bilimler Dergisi”nin, 2019 yılı 3. Cilt, 1. Sayısını kıymetli Türk münevveri sosyolog Doç. Dr. Mustafa AKSOY ARMAĞANI olarak çıkartmayı arzuladım. Yitirmeden, yerini, önemini, değerini, kıymetini bildiğimizi işitsin, görsün, bilsin istedim. Hakkını teslim ettiğimizi yaşarken görsün istedim.
Bu satırlar vesilesiyle hem cenabı Allahtan kendisine uzun ve sağlıklı yıllar diliyor hem de sayıda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.
Doç. Dr. Yusuf ARSLAN/29.06.2019
Sayıya ulaşmak için https://dergipark.org.tr/ulasbid adresini ziyaret edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*