ZORUNLU AÇIKLAMA

NESLİHAN YALMAN’IN SAKİLLİĞİNE KARŞI YAZAR VE OKURLARIMIZ İÇİN ZORUNLU AÇIKLAMA
1) Neslihan Yalman’ı ne tanırız ne de kendisi ile bir iş yapmışlığımız var. İşin doğrusu ismini ilk kez duyduk. Kendisini Özel Sayı projesine dahil eden Neval Savak hanımefendidir.
2) 15 Ağustosta Özel Sayı yazı kabulü sona erdiğinde, sayıda birikmiş yazıları son okuma yapması için Neval hanım’a gönderdik. Neval hanım son okuma yaptıktan sonra ikinci bir son okuma için dosya Aydan Ay hanımefendiye gönderilecek, Aydan Ay hanımefendinin okumasından sonra dosya geri Neval hanıma dönecekti. Öyle de oldu.
3) Neval hanım Özel Sayı’nın kapağını kendisinin hazırlamak istediğini söyledi. Biz de kabul ettik. Hatta kendisinin sunuş yazısı yazmasını istedik. Oda kabul etti.
4) Fakat Neval hanım sunuş yazısını Neslihan Yalman’a yazdırıyor.
5) Neval hanımın kapak hazırlattığı Erkan Karakiraz, Neslihan Yalman’ın fotoğrafını kapak fotoğrafı yapıyor. Neslihan hanım dilediği gibi tasarım yapıyor, isim yazıyor. Dolayısıyla kapağı yapan da Neval hanım olması gerekirken Neslihan Yalman oluyor.
6) Ayrıca Neslihan Yalman, sunuş yazısı dışında Neval hanıma 1 söyleyişi 1 de şiir yolluyor.
7) Bu süreçlerin hiçbirinden haberimiz olmadığı gibi, bilgi ve görüşümüze başvurulmuş da değil. Hiçbir şeyden haberdar edilmiyoruz.
8) Dosya 20 Ağustosta bize ulaştığında Özel Sayı’nın Neslihan Yalman’ın kendi kişisel sayfasına dönüştüğünü gördük ve anladık.
9) Neval hanımın yazması gereken sunuş yazısını Neslihan Yalmana yazdırdığını da, Özel sayı için 3 yazı verdiğini de o gün anladık.
10) İvedilikle, Sabah 07.12’de Neval hanıma whatsptan dergi politikamız gereği yazarların her sayıda ancak 1 yazı yayımlayabileceğini bildirdik. Önerimiz “Sunuş” yazısı olarak yazdığı yazının kalması, şiirinin de bir hafta sonra çıkacak olan 43. Sayımızda yayımlamak oldu.
11) Bunu Neslihan Yalman’a bildiren Neval hanım, onun vermiş olduğu cevabı meilden bize yolladı. Şahsımıza hakaret eden cümlelerinden sonra bu öneriyi kabul etmediğini, ya tüm yazılarının yayımlanacağını ya da bütün yazılarını geri çekeceğini ve kamuoyunda dergimizi teşhir edeceği tehdidiyle karşılık verdi.
12) Küfür ve hakaretlerini, işe gölge düşmesin olgunluğu ile sineye çekerek görmezden geldik. Hiç söylenmemiş gibi farz ederek, uzlaşı arayışına girdik.
13) Neval hanıma dedik ki, dergi politikamızı değiştirmemiz mümkün değil. Bir yazarın birden fazla yazısı olduğunda “yazar egemenliği” oluyor. Diğer yazarlar gölgede kalıyor. Bu nedenle kurulduğu günden beri dergimizde bu kural var. Özel Sayıya 2’şer, 3’er yazı yollayanların 1 yazıları dışında diğerlerini kabul etmedik. Neslihan Yalman’ın yazılarını koyarsak bu yazarlara ne cevap vereceğiz? Böyle bir tutum haksızlık olur. Yaptığı söyleyişinin mahsurları olduğundan yayımlamanın zaten mümkün olmayacağını fakat bir şiir bir yazısını yayımlayacağımızı soran olursa da sorumluluğu üstümüze alarak durumu açıklayacağımızı ifade edip orta yolda uzlaşmak için istekte bulunduk. (Sayı kurulumuzda da yer alan Neval hanım ve Neslihan Yalman’ı tanıyan bilgi, tecrübe ve görüşlerine güven duyduğumuz bir yazara bu gelişmeleri sıcağı sıcağına aktararak istişare ettik. Polemikte adı geçmesin diye isim belirtmeyi uygun bulmuyoruz.).
14) Neval hanım, uzlaşmacı görüşlerimizi kendisine ilettiğinde kendisinin cevabı “ya bütün yazılarım yayımlanır ya da tamamı çıkartılsın” şeklinde olmuştur.
15) Bu cevap üzerine kendisinin yazıları çıkartılmış ve sayı yayımlanmıştır.
16) Sayı yayımlanınca Neslihan Yalman deyim yerindeyse öfke nöbeti geçirmiş her türlü hakaret ve karalama ile editörümüze ve dergimize saldırmıştır.
17) Öfke nöbeti öylesine kendinden geçmesine yol açmıştır ki, web sayfamızın “Hakkımızda” kısmında evvelce yazılı olan dergimizin iktisadi koşullar nedeniyle ücretli yapıldığı bilgisini, 41. 42. Sayılarımızın sunuş yazılarında da bu bilginin yazar ve okurlarımız ile açık şekilde paylaşıldığını görememiştir.
18) Sayın Neslihan Yalman, editörümüz ve dergimiz hakkındaki öfkenizin sebebi yayımlanacak yazı adeti sayısındaki uyuşmazlık idi. Konuyu saptırıp karalama yapmanız doğru olmamıştır.
Yazar ve okurlarımıza saygıyla duyurulur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*